Преди дни, на 15 август 2023 г., се навършиха 78 години от освобождението на Корея от японска окупация. Датата се отбелязва като национален празник и в двете Кореи.
След 15 август 1945 г. корейските бойни изкуства навлизат в нова фаза от своето развитие - вече не е необходимо да се практикуват скрито и да доминират японските бойни изкуства.
Новите обстоятелства допринасят за появата на таекуон-до, което официално е представено десет години по-късно – на 11 април 1955 г.
Към август 1945 г. 27-годишният бъдещ създател на таекуон-до генерал Чой Хонг Хи вече е напреднал значително в традиционните корейски бойни изкуства, предимно Текион.
Има първи дан в карате, а в Университета в Токио защитава и втори дан. По време на войната е член на тайна военизирана общност, която си поставя за цел освобождението на Родината му от японска окупация. След края й през същата 1945 г., е изпратен в южнокорейската армия като инструктор по физическа подготовка и ръкопашен бой.
Това е сравнително висока позиция към онова време, която му позволява да разпространява създадената от него бойна система и да продължава с тренировките и с последователи.
Както сам споделя в Енциклопедията - основна задача си остава да се създаде нов боен стил, който да включва най-доброто от традиционните източни бойни изкуства.
Генерал Чой Хонг Хи въвежда своя стил на бойни изкуства във военното обучение след 1955 г. Тъй като корейската армия не следва да използва китайски и японски имена на бойни изкуства, бойното изкуство за корейските военни получава името Тае Куон До.
(По "Енциклопедия Таекуон-до" и други източници)